امروز 21 بهمن 1401 - موجودی و قیمت های وبسایت اپدیت هستن و برای خرید و مشاوره از طریق دکمه با ما در ارتباط باشید ، با تشکر

7 باور اشتباه بیت کوین ؛ افسانه‌های بزرگ درباره بیت کوین

بازدید: 3,587 بازدید
باور غلط درباره بیت کوین

همه شما با بیت کوین آشنایی کامل دارید و در این مقاله قصد داریم، 7 باور اشتباه بیت کوین بپردازیم که باورهای غلط مردم را در جامعه به تصویر می‌کشد. در ادامه با الماس بیت همراه باشید.

با توجه به اینکه بیت کوین به بالاترین حد خود رسیده است و تقریبا هر روز اخبار مهمی منتشر می‌شود، زمان خوبی به نظر می‌رسد که به برخی از بزرگ‌ترین افسانه‌ها و تصورات غلط مردم در مورد اولین ارز دیجیتال جهان نگاه کنیم.

7 باور اشتباه بیت کوین

7 باور اشتباه بیت کوین

در ادامه نگاهی به این 7 باور اشتباه بیت کوین می‌اندازیم.

افسانه اول: بیت کوین یک حباب است

اگرچه درست است که برخی از مردم بیت کوین را به عنوان یک سرمایه گذاری سوداگرانه می‌خرند که به دنبال بازدهی بزرگ است، اما این بدان معنا نیست که بیت کوین خود یک حباب است. حباب‌ها چرخه‌های اقتصادی هستند که با افزایش ناپایدار ارزش بازار مشخص می‌شوند. زمانی که سرمایه‌گذاران متوجه می‌شوند قیمت‌ها بسیار بالاتر از ارزش بنیادی یک دارایی است.

بیت کوین گاهی اوقات با یک حباب گمانه زنی بدنام اولیه مقایسه می‌شود: «شیدایی لاله‌ها» هلند، قرن هفدهم. در سال 1637، دلالان باعث شدند که قیمت برخی از انواع لاله‌ها 26 برابر شود. حباب شش ماه دوام آورد، سقوط کرد و هرگز بهبود نیافت.

داستان واقعی:

 • بیت کوین در طول بیش از 12 سال چرخه‌های قیمتی متعددی را پشت سر گذاشته است  و هر بار برای دستیابی به بالاترین قیمت‌های جدید بهبود یافته است. مانند هر فناوری جدید، چرخه های رونق و رکود انتظار می‌رود. به عنوان مثال، در پایان دوره dot.com در دهه نود، سهام آمازون از حدود 100 دلار به تنها 5 دلار کاهش یافت، اما در دهه‌های بعدی به یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان تبدیل شد.
 • برخی از سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین معتقدند که نوسانات بیت کوین الگویی معمولی از بازارهای جوان است. آن‌ها می‌گویند بیت‌کوین با نوسان‌های کوچک‌تر و مدت‌های طولانی‌تر بین آن‌ها افزایش یافته و عقب‌نشینی می‌کند تا زمانی که در آینده به ثبات نسبی برسد. فقط با گذر زمان معلوم می‌شود.

افسانه دوم: بیت کوین هیچ کاربردی در دنیای واقعی ندارد

منتقدان دوست دارند ادعا کنند که بیت کوین در دنیای واقعی مفید نیست، یا اگر کاربرد دارد، بیشتر برای فعالیت‌های غیرقانونی مفید است. هیچ یک از این گفته‌ها درست نیست. بیت کوین سابقه‌ای طولانی به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت به هر کسی در جهان دارد، همه این‌ها بدون بانک یا پردازشگر پرداخت قابل انجام است. و به طور فزاینده‌ای به عنوان یک پوشش طلا مانند در برابر تورم توسط سرمایه گذاران نهادی اصلی استفاده می‌شود.

داستان واقعی:

 • در سال‌های اخیر، بیت‌ کوین به‌عنوان یک دارایی مقاوم مقاوم در برابر تورم بسیار شبیه طلا محبوبیت زیادی پیدا کرده است که منجر به لقب «طلای دیجیتال» برای بیت‌ کوین شده است. تعداد فزاینده‌ای از صندوق‌های بزرگ و شرکت‌های سهامی عام (تسلا، اسکوئر، میکرواستراتژی) میلیون‌ها یا حتی میلیاردها دلار بیت کوین را به عنوان ابزاری برای مدیریت بهتر دارایی‌های خود خریداری کرده‌اند.
 • مانند طلا، بیت کوین نیز کمیاب است (هیچ‌وقت بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت). طلا البته سنگین، حجیم و حمل و نقل و نگهداری آن دشوار است. از سوی دیگر، بیت کوین می‌تواند به راحتی ارسال ایمیل به صورت دیجیتالی ارسال شود.
 • بیت کوین در سال‌های اولیه به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت در دارک وب مورد توجه منفی قرار گرفت. اما زمانی که اولین بازار بزرگ دارک وب بسته شد، قیمت بیت کوین تنها پس از چند روز افزایش یافت و به افزایش خود ادامه داد.
 • مانند هر نوع پول، بخشی از آن مورد سو استفاده قرار خواهد گرفت. اما در مقایسه با دلار آمریکا، استفاده غیرقانونی از بیت کوین قابل چشم پوشی است. بر اساس گزارش اخیر، 2.1 درصد از حجم تراکنش بیت کوین در سال 2019 مربوط به شرکت‌های مجرمانه بوده است.
 • و از آنجایی که تمام تراکنش‌های بیت‌کوین روی یک بلاک چین باز انجام می‌شود، ردیابی فعالیت‌های غیرقانونی برای مقامات اغلب آسان‌تر از سیستم مالی سنتی است.

افسانه سوم: بیت کوین ارزش واقعی ندارد

در حالی که بیت کوین ممکن است توسط دارایی فیزیکی مانند طلا پشتیبانی نشود، دلار آمریکا یا عملا هیچ ارز مدرن دیگری نیز وجود ندارد. بیت کوین سخت کدگذاری شده است که کمیاب باشد، که به مقاومت آن در برابر تورم کمک می‌کند. تورم با ارزهای فیات ممکن است زمانی رخ دهد که مقادیر زیادی ایجاد شود، بنابراین عرضه موجود کاهش می‌یابد.

داستان واقعی:

 • تنها 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. این کمبود عامل اصلی ارزش آن است.
 • نه تنها عرضه محدود شده است، بلکه مقدار بیت کوین جدید استخراج شده در طول زمان به روشی قابل پیش بینی کاهش می‌یابد. هر چهار سال یکبار، در رویدادی به نام «Halving»، پاداش‌های بلاک پرداختی به استخراج‌کنندگان در شبکه به نصف کاهش می‌یابد.
 • این کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که عرضه همیشه در حال کاهش است، که بر اساس اصل اقتصادی کمیابی، باعث شده است که قیمت بیت‌کوین در بلندمدت روند صعودی داشته باشد، از کمتر از یک پنی در ابتدا به بیش از 50000 دلار اواسط فوریه 2021.
 • بیت کوین همچنین ارزش را از کاری که رایانه‌های موجود در شبکه از طریق فرآیندی به نام ماینینگ انجام می‌دهند به دست می‌آورد. رایانه‌های قدرتمند در سرتاسر جهان مقدار زیادی قدرت پردازشی را برای اعتبارسنجی و ایمن کردن هر تراکنش تامین می‌کنند (در ازای آن با بیت‌کوین پاداش می‌گیرند).

افسانه چهارم: بیت کوین با یک رقیب جایگزین می‌شود

بیت کوین اولین پول دیجیتال واقعا موفق بود. و در حالی که ارزهای دیجیتال جدید مدت‌هاست که قول داده‌اند از طریق ویژگی‌های جدید یا مزایای دیگر از بیت کوین پیشی بگیرند، هیچ کدام به آن نزدیک نشده‌اند.

داستان واقعی:

 • اگرچه هزاران ارز دیجیتال رقیب در دهه گذشته ایجاد شده‌اند، بیت کوین همیشه از نظر ارزش بازار با اختلاف قابل توجهی با ارزش‌ترین ارز دیجیتال بوده و باقی می‌ماند.
 • همچنین محبوب‌ترین است و حدود 60 درصد از بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد.
 • این بدان معنا نیست که رقبا از امتحان کردن استقبال نمی‌کنند. بیت کوین غیرمتمرکز است، به این معنی که به جای یک مرجع مرکزی، توسط یک جامعه جهانی از ماینرها و گره‌ها اداره می‌شود.
 • به عنوان مثال، اگر معماری زیربنایی بیت کوین برای افزودن قابلیت‌ها، ویژگی‌های جدید یا محافظت در برابر یک باگ تازه کشف شده باید تغییر کند، جامعه می‌تواند فورکی را برای ارتقای شبکه آغاز کند.
 • برای پذیرش ارتقا، اکثریت 51 درصد از جامعه باید از این تغییر حمایت کنند. این به بیت کوین اجازه می‌دهد تا همانطور که با ارتقا شاهد جداشده بیت کوین (“SegWit”) در سال 2017 دیده شد، مطابق با نیاز سازگار و تکامل یابد.
 • از آنجایی که این نرم افزار منبع باز است، توسعه دهندگانی که قادر به اجماع جامعه نیستند، می‌توانند حتی یک هارد فورک از بلاک چین بیت کوین ایجاد کنند و یک ارز دیجیتال کاملا جدید بسازند. به عنوان مثال، بیت‌کوین کش از این طریق ایجاد شد، اما تاکنون هیچ کلون بیت‌کوینی به جای نسخه اصلی نرسیده است.
 • البته، حجم عظیمی از نوآوری در این فضا در حال رخ دادن است، بنابراین می‌توان تصور کرد که رقیب بزرگتری ظهور کند. اما با توجه به شرایط فعلی، اکثر کارشناسان فکر نمی‌کنند که جایگزینی بیت کوین به این زودی وجود داشته باشد.

افسانه پنجم: سرمایه گذاری در بیت کوین قمار است

در حالی که درست است که بیت کوین در دهه گذشته نوسانات قیمتی قابل توجهی را تجربه کرده است، از یک بازار جوان و رو به رشد انتظار می‌رود. از زمان بلوک پیدایش بیت کوین در سال 2010، به طور پیوسته ارزش بلندمدتی به دست آورده است؛ با ارزش بازار بیش از 1 تریلیون دلار. و همانطور که بیت کوین به بلوغ خود ادامه می‌دهد، یک ساختار نظارتی قوی در کشورهای سراسر جهان به جذب موجی از سرمایه گذاری نهادی (تسلا، صندوق های تامینی) کمک کرده است.

داستان واقعی:

 • یک دلیل اساسی برای سرمایه گذاری بیت کوین وجود دارد ارزش دارایی افزایش می‌یابد؛ در حالی که در یک کازینو می‌دانید که شانس به نفع آن مکان متمایل است. البته هیچ تضمینی در مورد عملکرد آینده یا نتایج مستمر وجود ندارد، اما روند بلندمدت بیت کوین در دهه گذشته صعودی بوده است.
 • یکی از استراتژی‌های سرمایه‌ گذاری محبوب برای کاهش تاثیر نوسانات، میانگین‌ گیری هزینه دلار است که در آن هر هفته یا هر ماه یک مقدار ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنید، مهم نیست بازار چه کاری انجام می‌دهد. این استراتژی معمولا بدون توجه به نوسانات منجر به بازده مثبت می‌شود.
 • به نظر می‌رسد نوسانات بیت کوین در حال کاهش است. تجزیه و تحلیل اخیر بلومبرگ، روند صعودی اخیر بیت کوین را با رونق سال 2017 مقایسه کرد و دریافت که نوسانات این بار به میزان قابل توجهی کمتر است. چرا؟ افزایش مشارکت‌کنندگان نهادی و اثر تثبیت‌کننده کلی رمزارزها در جریان اصلی قرار می‌گیرند.
 • اینکه بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در سبد سرمایه گذاری شما جایگاهی داشته باشد بستگی به شرایط شخصی، تحمل ریسک و افق زمانی سرمایه گذاری شما دارد. و حتی اگر بیت کوین در دهه گذشته به طور پیوسته روند صعودی داشته است، چرخه‌های نزولی قابل توجهی نیز داشته است. سرمایه گذاران باید مراقب بازارهای پرنوسان باشند (و قبل از سرمایه گذاری عمده با یک مشاور مالی همکاری کنند).

افسانه ششم: بیت کوین امن نیست

شبکه بیت کوین هرگز هک نشده است. کد منبع باز آن توسط کارشناسان امنیتی و دانشمندان علوم کامپیوتر بی‌شماری مورد بررسی قرار گرفته است. بیت‌ کوین همچنین اولین ارز دیجیتالی بود که مشکل دوبار خرج کردن را حل کرد و ارزهای همتا به همتای «بی‌اعتماد» را به واقعیت تبدیل کرد. علاوه بر این، تمام تراکنش‌های بیت کوین برگشت ناپذیر هستند.

داستان واقعی:

 • بسیاری از تصورات غلط در مورد امنیت بیت کوین ناشی از حملات به مشاغل و خدمات شخص ثالثی است که از بیت کوین استفاده می‌کنند و نه خود شبکه بیت کوین. هک‌های پرمخاطب شرکت‌های اولیه بیت کوین با رویه‌های امنیتی ناقص (مانند موردی که در صرافی اولیه Mt. Gox در ژاپن رخ داد) و نقض‌های گاه به گاه داده (مانند مواردی که بر کاربران ارایه دهنده کیف پول Ledger تاثیر گذاشت) برخی از کاربران را زیر سوال برده است.
 • پروتکل اصلی بیت کوین از زمان ایجاد آن در سال 2009 به طور ایمن با 99.9 درصد آپ‌تایم کار کرده است.
 • مقدار زیادی از توان محاسباتی شبکه را ایمن می‌کند. و ماینرهایی که شبکه را تامین می‌کنند در سراسر جهان با گره‌هایی در 100 کشور توزیع شده‌اند، که به این معنی است که هیچ نقطه‌ای از شکست وجود ندارد.

افسانه هفتم: بیت کوین برای محیط زیست مضر است

استخراج بیت کوین یک فرآیند انرژی بر است. اما تعیین اثرات زیست محیطی دشوار است. برای یک چیز، تمام جنبه‌های اقتصاد دیجیتال نیاز به انرژی دارند. کل سیستم بانکی جهانی و تمام انرژی مورد نیاز برای پردازش تراکنش‌های بانکی و برق ساختمان‌های اداری، دستگاه‌های خودپرداز، شعب محلی و بسیاری موارد دیگر را در نظر بگیرید.

داستان واقعی:

 • تحقیقات اخیر صندوق سرمایه گذاری Ark Investment Management در نیویورک به این نتیجه رسیده است که «بیت کوین بسیار کارآمدتر از بانکداری سنتی و استخراج طلا در مقیاس جهانی است».
 • بخش قابل توجهی از استخراج بیت کوین توسط منابع انرژی تجدید پذیر (از جمله باد، آبی و خورشیدی) تامین می‌شود. بر اساس شاخص مصرف برق کمبریج بیت کوین، تعداد واقعی از 20 درصد تا بیش از 70 درصد متغیر است.
 • محققان کمبریج نتیجه گرفتند: “ردپای زیست محیطی بیت کوین در حال حاضر در بهترین حالت حاشیه‌ای باقی مانده است.”
 • حتی می‌توان این بحث را مطرح کرد که انگیزه‌های اقتصادی ذاتی استخراج بیت کوین به ایجاد نوآوری در انرژی پایدار کمک می‌کند، زیرا ماینرها دائما به دنبال افزایش سود با کاهش هزینه‌های برق خود هستند. در دنیایی که انرژی‌های تجدیدپذیر به سرعت به ارزان‌ترین گزینه تبدیل می‌شود.

نظر شما در رابطه با 7 باور اشتباه بیت کوین چه بود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

دسته بندی آموزش بیت کوین وبلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید خالی است.

بازگشت به فروشگاه